top of page

výlety do okolí

Tipy na kulturně společenské akce a výlety v okolí Vimperka:

 

www.vimperk.cz

 

www.sumavanet.cz

Naučná stezka Sudslavický okruh byla vybudovaná v roce 1985, je dlouhá 3,2 km, má 26 zastavení a začíná i končí u Sudslavické lípy. Stezka prochází přírodní rezervací Opolenec, na svahu stejnojmenného kopce na pravém břehu řeky Volyňky. Na své trase seznamuje návštěvníky s květenou a zvířenou na území krystalických vápenců. Jednotlivá zastavení jsou věnována těmto tématům: Sudslavická lípa, péče o ptactvo I, železniční trať, přírodní rezervace Opolenec, stará vápenka, vyhlídka na Opolenec, vyhlídka na Výškovice, borovice černá, okopy z roku 1938-39, pozůstatky po těžbě vápence, vyhlídka na Sudslavice, půdní profil, vápenný lom, péče o ptactvo II, lískový porost, břečťanová skála, dřišťálový keř, vápevcová stěna, Sudslavická jeskyně, vyhlídka na nivu Volyňky, vyhlídka na lom, údolí Bořanovického potoka, slévárna, Voliňka třeštilka, údolí Volyňky a staré mlýny.

Na naučné stezce nenajdete tabule s výkladem, ale pouze popisky s nadpisem. Mimo uvedená témata si zde můžete vyzkoušet například odhad vzdálenosti a výšky. Na celé trase je mnoho odpočinkových laviček a vyhlídkových míst. Na nejvyžším místě trasy je schránka pro návštěvní knihu, která zde ovšem chybí (15.4.2007). Stezka nabízí na Šumavě nezvyklé scenérie a nádherná zákoutí. Díky tomu, že stezka vede po většinu své cesty v příjemném stínu lesa je ideální ke zdolání i za parného letního počasí.

Bohumilice

Největší dominantou obce je bezesporu kostel Nejsvětější Trojice (původně románsko-gotický sloh). Byl postaven kolem roku 1240 (do dnešních dnů se z původní stavby dochovalo základní zdivo a portál na severní straně kostela). Je to jeden z nejstarších kostelů v jižních Čechách. Původně byl zasvěcen svatému Martinu, později Nejsvětější Trojici a svaté Barboře. Kostel samotný je v písemných pramenech výslovně zmiňován až v roce 1379, dochované stavební prvky, zejména mírně hrotitý portál v severní zdi lodi, s pěti laločně vykrojeným tympanonem a s talířovými hlavicemi, je datován již do doby kolem roku 1250. Svědkem vrcholné středověké historie kostela je kamenná křtitelnice, zdobená reliéfním panelováním ve tvaru trojlistů, umístěná jako kropenka vedle portálu.

 

Bohumilický meteorit

Dne 19. září roku 1829 po prudkém dešti byl vyorán na poli, asi 150 metrů od bohumilického zámku, 50 kg těžký železitý balvan. Tento pěkný kus železa posloužil nejprve za patník u brány bohumilického zámku, až kdosi upozornil vědce v Praze na toto „želelo z nebes“ a tak byl v roce 1830 věnován tehdejším majitelem místního panství baronem Františkem Malovcem Vlasteneckému muzeu v Praze. Největší kus zůstal v Praze, další kusy byly darovány do Vídně, Berlína a do Chicaga.

Bohumilický meteorit o hmotnosti 57681g a rozměrech 335 x 235 x 193 mm je tvaru nepravidelného trojbokého hranolu, patří mezi meteority železité. Byl podroben mnoha odborným zkoumáním. Již v roce 1830 byla provedena chemická analýza a popis meteoritu, který provedl významný profesor František X. M. Zippe. Již tehdy bylo zjištěno, že jde o železitý meteorit s příměsí niklu, síry, grafitu a troilitu. V roce 1889 nalezl majitel bohumilického panství Arnošt Lumbe na lesní cestě v lese poblíž Bořanovic další kus tohoto meteoritu veliký jako lidská pěst. Lumbe nechal meteorit na jedné straně obrousit a používal jej jako těžítko na papírové peníze. Tento kus meteoritu o hmotnosti 962 g se ztratil neznámo kam.

V roce 1925 vyoral Jan Matějka z Vnarova další část tohoto meteoritu o hmotnosti 6 kg. Tento meteorit se nejprve dostal do školních sbírek a později byl darován též do Národního muzea.

Nález zaměstnával po dlouhou dobu mnoho vědců, kteří o něm popsali více papíru, než sám vážil. Nalezené meteority v bohumilické oblasti jsou zřejmě původem z jednoho deště meteoritů, který zasáhl v pradávných dobách Šumavu. Lid v tomto „poslu nebes“ viděl „hněv boží,“ ale po dlouhý čas se zde tradovala i pověst, že „kdysi tu čert spadl z nebe a zabořil se do pole“ to podle sirného zápachu, který pád železa doprovázel.

Bohumilice mají tu čest, že se podařilo paní Hiršlové – majitelce místního panství Skalice, obstarat věrnou kopii velkého bohumilického meteoritu, která je uložena v soukromém depozitáři výstavních prostor zámku Skalice.

 

Jízdárna zámek Skalice

  • česká ZOO s původními českými plemeny

  • kurzy jízdy pro začátečníky i pokročilé všech věkových kategoriích

  • vyjížďky na koních s doprovodem po celý rok - máme krytou jízdárnu (výjížďka může být i celodenní popřípadě několikadenní)

  • Jízdy kočáre

  • pro děti i dospělé možnost rybolovu na soukromém rybníčku

  • a další

bottom of page